Powiat Bautzen 2018-04-09T13:07:50+00:00

Promocja atrakcji turystycznych transgranicznego obszaru powiatów bolesławieckiego i Bautzen

Powiat Bautzen (Budziszyn) (górnołużycki Wkrjes Budyšin) we wschodniej Saksonii jest płaszczyznowo największym powiatem Kraju Związkowego Saksonii. Wraz z Bautzen -Bischofswerda, Kamenz, Hoyerswerda i Radeberg zaliczane są do dużych miast powiatowych. Powiat Bautzen graniczy w północnej części z Brandenburg (Brandenburgią), na wschodzie z powiatem Görlitz, na południu z Czechami oraz powiatem Szwajcaria Saksońska – wschodnie Rudawy. Istotnym sąsiadem jest stolica kraju związkowego Dresden (Drezno) oraz powiat Meißen. Powiat ten jest członkiem euroregionu Nysa. Okręg Bautzen rozciąga się od granicy brandenburskiej poprzez górnołużycki krajobraz wrzosowisk i stawów oraz łużycki kraj górzysty wokół Wilthen i Cunewalde (potocznie nazywane, jako Oberland = kraj górzysty) aż do granicy czeskiej przy Sohland an der Spree. Najwyższym wzniesieniem jest Valtenberg (góra Valten) (587 m) przy Neukirch/Lausitz (w Łużycach).

Mierzac z północy na południe najdłuższy odcinek ma 63 km, a ze wschodu na zachód 65 km. Największą rzeką na terytorium powiatu jest Spree (Szprewa), która przepływa przez Bautzen (Budziszyn). Małymi rzekami są odnóża rzeki – Kleine Spree (Mała Szprewa), Schwarzwasser (Czarna Woda), Löbauer Wasser (Woda Lubijna), Schwarze Elster, Große Röder oraz Wesenitz, przy której znajduje się Bischofswerda. Płaszczyznowo największym akwenem wody jest jezioro zbiornikowe Lohsa II przy Lohsa. W centrum powiatu jest wiele stawów i jezior, które zostały stworzone do celów rybołówstwa. Obszar powiatu o wielkości 2390 km² jest w północnej części pokryty głównie lasami sosnowymi, środkowa część jest intensywnie zagospodarowana, a w łużyckim kraju górzystym przeważają lasy świerkowe i mieszane. Przez powiat przebiegają drogi federalne nr. 6 (Drezno-Budziszyn- Görlitz), nr. 96 (Hoyerswerda-Budziszyn-Zittau), nr. 97 (Cottbus-Drezno), nr. 98 (Zeithain- Laußnitz i Bischofswerda-Oppach) oraz nr. 156 (Weißwasser-Budziszyn). Poza tym na terenie powiatu przebiega jeszcze autostrada nr. 4 (Drezno- Görlitz) o długości 65,22 km. Cywilny port lotniczy znajduje się w Litten, na wschód od Bautzen i przy Kamenz, a lotniska specjalne w Klix, Nardt przy Hoyerswerda i w Brauna. Lotnisko Drezno znajduje się bezpośrednio przy zachodniej granicy powiatu. Podstawą połączeń kolejowych w okręgu Bautzen (Budziszyn) jest odcinek linii kolejowej Drezno- Görlitz przez Radeberg, Bischofswerda i Bautzen, z którego wywodzą się odcinki Drezno-Klotzsche–Königsbrück, Arnsdorf–Kamenz oraz Bischofswerda–Zittau. Na północy przebiega przez teren powiatu odcinek linii kolejowej Węgliniec-Ruhland(–Roßlau) przez Hoyerswerda. Poruszanie się po pozostałym terenie powiatu zapewniają regionalne linie autobusowe.

Starostwo Powiatowe Bautzen

Landratsamt Bautzen

Bahnhofstraße 9 · 02625 Bautzen

http://www.landkreis-bautzen.de

Pałac barokowy w Rammenau

Pałac Rammenau w Rammenau przy Bischofswerda jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych pałaców wiejskich w Saksonii. Do kompleksu należą dziedziniec honorowy, pałac kawalera, dobra rycerskie oraz park. Do kompleksu pałacowego prowadzi dwupiętrowy budynek bramny z barokową konstrukcją bramy. Budynek bramny jest częścią gospodarstwa i folwarku. Gospodarstwo zamknięte jest poprzez dwa pałace kawalerskie, które prowadzą do dziedzińca honorowego, czyli placu przed głównym budynkiem. Pałac jest dwupiętrowym trzyskrzydłowym kompleksem z mansardą. Z hali wejściowej ze sklepieniem krzyżowym na górne piętro prowadzą trzystopniowe schody z barokowymi kształtami.

Na parterze znajduje się restauracja pałacowa oraz kilka pomieszczeń muzealnych, a na górnym piętrze komnaty pokazowe pałacu, odnowione w jak najbardziej możliwym stanie oryginalnym.

Duży park jest wspaniałym otoczeniem dla uroczystości i imprez. Organizowane są tam np. coroczne, (organizowane w ostatnim tygodniu sierpnia) górnołużyckie dni lnu, jako spotkanie projektantów  oraz mistrzów rzemiosła artystycznego z wielu państw europejskich – na temat „wszystko o lnie“.

Barockschloss Rammenau

Am Schloss 4, 01877 Rammenau

+49 3594703559, rammenau@schloesserland-sachsen.de

www.barockschloss-rammenau.com

Labirynt w  Kleinwelka

Niedaleko Bautzen (Budziszyna), zaraz obok parku dinozaurów, znajduje się największy w Niemczech labirynt o wielkości 10.000 m². Ten składa się z trzech ze sobą połączonych części, i każda z tych części zapewnia niesamowite przeżycia. Z dużego mostu – celu labiryntu z żywopłotu – można obserwować zagubionych gości szukających wyjścia i im dopingować lub też wywieźć kogoś w pole. Odważni goście labiryntu mogą przejechać przez cały park kolejką linową. W części zagadkowej labiryntu sprawdzana jest wiedza gości. A w części przygodowej wystawiana na próbę jest sprawność fizyczna odwiedzających.  Dodatkowo proponowana jest zagadkowa zabawa w szukanie skarbu dla wszystkich grup wiekowych. W lipcu i sierpniu można szukać głównej wygranej labiryntu. Najbardziej lubiane i licznie odwiedzane są noce duchów we wrześniu/październiku.

Irrgarten Kleinwelka

Am Saurierpark 2  02625 Bautzen OT Kleinwelka

+49 3593520575, irrgarten@kleinwelka.de

www.irrgarten-kleinwelka.de

Centrum quadów w  Klein Partwitz

Przejażdżka terenowa to dewiza wycieczek quadowych łużyckiej krainy jezior. Ten stale zmieniający się pejzaż sprawia, że ten region jest właśnie taki wyjątkowy i oferuje przy tym interesujące wycieczki po miejscach byłch kopalń odkrywkowych. Zarządca Andreas Ittmann ma już 15 współpracowników w swoim parku samochodowym. Poczynając od Klein Partwitz trasa przebiega przy jeziorach Parwitz i Sedlitz, a za specjalną zgodą nawet wokół czynnej kopalni odkrywkowej Welzow-Süd. W ofercie znajdują się odcinki między 20 a 100 km. Około 90 procent tras to wycieczki terenowe po piasku, żwirze i po terenach z parkurem. Klientami prowadzonych aktywnych wycieczek oprócz rodzin są także kluby, stowarzyszenia i firmy z całych Niemiec i Czech.

Quadcenter Klein Partwitz, Lindenallee 5

02979  Elsterheide, +49 162 4067381

info@quadcenter-klein-partwitz.de

www.quadcenter-klein-partwitz.de

Park dinozaurów

Park dinozaurów między Budziszyńskimi miasteczkami Klein- i Großwelka o wielkości 16 hektarów i z ponad 200-toma zaskakująco prawdziwie wyglądającymi rzeźbami dinozaurów i innych pradawnych stworzeń o naturalnych wymiarach , jest największy w Niemczech. Co roku, między kwietniem a październikiem park zaprasza na ekscytującą wyprawę w czasie do około 80 lub 100 milionów lat wstecz. Nowootwarte w 2017 roku główne wejście do parku jest gigantyczne – nazwane „Mitozeum“. Odważni mogą zajrzeć tyranozaurowi w szeroko otwartą paszczę, badacze amatorzy mogą szukać pazurów dinozaurów na wykopaliskach lub zdobyć las wspinaczkowy w sercu parku dinozaurów. Dreszczyk emocji zapewni „zapomniany świat“, wyjątkowy obszar. Inne punkty wydarzeniowe, takie jak np. tańcząca fontanna o wielkości 35 m²  dopełniają wycieczkę po parku i zapewniają niezapomniane przeżycia dla całej rodziny!

Saurierpark

Saurierpark 1, 02625 , Bautzen OT Kleinwelka

, +49 35935 3036 , info@saurierpark.de

www.saurierpark.de

DOM TYSIĄCA STAWÓW i rezerwat biosferyczny – UNESCO Górnołużycki  krajobraz wrzosowisk i stawów

Rezerwat biosferyczny „Oberlausitzer Heide- und Teichlandschaft“ („Górnołużycki  krajobraz wrzosowisk i stawów“) obchodził w roku 2014 swój dwudziestoroczny jubileusz. Już w 1990 roku główna część środowiska naturalnego o tym samym imieniu została podjęta ochroną jako strefa chronionego krajobrazu ze względu na jego wyjątkową oprawę naturalną.W 1996 górnołużycki  krajobraz został okrzyknięty  13-tym rezerwatem biosferycznym UNESCO w Niemczech na wzór programu „Człowiek i biosfera“. Jest on jednym z największych obszarów ze stawami w Niemczech i zajmuje powierzchnię 30.000 ha, z czego prawie połowa jest rezerwatem przyrody. Centrum informacji dla zwiedzających DOM TYSIĄCA STAWÓW oferuje zaskakujące i pouczające wglądy w stuletnie tradycje uprawy stawów. Szczególną główną atrakcją jest ogromne akwarium. W zewnętrznej części rozrywki wodnej mali i duzi mogą się wybawić do woli lub, jak kto woli, udać się na wycieczkę odkrywczą po szlaku przeżycia związanego z naturą stawów Guttau i jeziora Olba.

Das UNESCO Biosphärenreservat Oberlausitzer Heide- und Teichlandschaft und das HAUS DER TAUSEND TEICHE

Warthaer Dorfstraße 29, 02694, Malschwitz OT Wartha

+49 35932 3650

www.haus-der-tausend-teiche.de

Zoo i zamek w  Hoyerswerda

Małe i duże obieżyświaty czują się dobrze w zoo w Hoyerswerda i dają się porwać z Łużyc na małą podróż po świecie – nie ważne czy oko w oko z panią tygrys czy przy flirtowaniu z surokatką. W domu tropikalnym czekają na zwiedzających przede wszystkim krokodyle, węże i minaturowe hipopotamy. Po podróży dookoła świata przez zoo następuje podróź w czasie po muzeum miejskim. W nowej strefie przygodowej historia miasta prezentowana jest poprzez wiele ciekawych odkryć oraz skomplikowanych zagadek. Restauracja SAMBESI, wykonana w stylu afrykańskim, rozpieszcza gości konkretnymi posiłkami oraz jest wyjątkowo przyjazna rodzinom ze względu na swój wyjątkowy wewnętrzny plac zabaw.

Zoo und Schloss Hoyerswerda

Am Haag 20, 02977 , Hoyerswerda

+49 3571 4763701 ,zoo@zookultur.de

www.kulturzoo-hy.de

Młyn KRABAT w  Schwarzkollm

Młyn KRABAT jako używana replika tak zwanego „Czarnego Młynu“, znanego jako główne miejsce akcji sagi „KRABAT“, stał się turystycznym centrum kulturowym. Po przebyciu ekscytującej wyprawy odkrywczej poprzez tajemniczy świat legendarnej postaci KRABAT, można posmakować w serbsko-regionalnej kuchni w gospodzie „Haus des Müllers“ („Dom Müllera“). Główne punkty kulturowe, takie jak Festiwal KRABAT, dożynki czy też letnie kino na świeżym powietrzu przycągają co roku wiele gości z bliska jak także z daleka.

KRABAT-Mühle Schwarzkollm gGmbH

Koselbruch 22, 02977 , Hoyerswerda OT  Schwarzkollm

+49 35722 951133, info@krabatmuehle.de

www.krabatmuehle.de

Saksońskie  Muzeum Przemysłu
Fabryka energetyczna Knappenrode

Na rozległym, 25-hektarowym terenie muzeum jest wiele do odkrycia. Lokomotywy parowe, odcinki budwonictwa podziemnego, do których można wejść, imponujące maszyny przemysłowe czy też odjazdowe piece – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki obchodowi zwiedzającemu po fabryce, można przenieść się w czasie do czasu kiedy to w Łużycach zamiast jezior i plaż górowały kopalnie odkrywkowe i fabryki brykietu.Poprzez gwizdanie syreny zmian (w pracy) fabryka staje się znowu akustycznie żywa i obdarowuje gości ogłuszającym przeżyciem. Dzieci mogą odkrywać labirynt ze zjeżdżalnią w tunelu oraz piramidę odkrywcy. Bistro zaprasza do wypoczynku, a sklepik muzealny do pokaźnego szperania.

Sächsisches Industriemuseum: Energiefabrik Knappenrode

Ernst-Thälmann-Straße 8, 02977 , Hoyerswerda,

+49 3571 6095540 , info-energiefabrik@saechsisches-industriemuseum.com ,

www.energiefabrik-knappenrode.de

Park minigolfa w  Bautzen

Na wschód od Bautzen (Budziszyna), bezpośrednio przy promenadzie zalewu Budziszyńskiego, z widokiem na zaporę wodną, znajduje się park minigolfa Adventure z 18-toma dołkami. Tam można odkryć wszelkie zabytki Łużyc w minaturach i uderzać w piłkę poprzez różnorodne regionalne krajobrazy. Wszystkie place do gry są dostępne i zapraszają do zabawowego poznawania Łużyc. Przy każdej ścieżce znajduje się tabela informacyjna, na której maskotka – krecik Golfi – udziela porad w grze piłką oraz ciekawych informacji o poszczególnych krajobrazach lub zabytkach. Jak każdy wie – ruch na świeżym powietrzu sprawia, że człowiek staje się głodny – stworzony w celu zaspokojenia tego głodu bar  rozpieszcza gości dużym wyborem lodów, napoi i potraw.

Minigolfpark Bautzen

Strand- promenade  10, 02625 Bautzen

+949 3591 385343 info@minigolfpark-bautzen.de

www.minigolfpark-bautzen.de

Kawiarnia dla dzieci Valentin w Bautzen

W ogromnym wewnętrznym placu zabaw przy Rosenstraße w Bautzen, w byłej krytej pływalni, dzieciaki mogą raczkować, wspinać się, ślizgać, szaleć, jeździć autkami (Bobby Car) lub „pluskać się“ w baseniku z piłeczkami, kiedy mama i tata w międzyczasie nareszcie mogą chwilę odpocząć i napić się kawy. Także można tam zorganizować wspaniałe dziecięce urodziny. Oczywiście także rodzice mogą zanurzyć się w świecie z dzieciństwa i szaleć ze swoimi dzieciakami.

Kindercafé Valentin

Rosenstraße 19, 02625,  Bautzen

+49 3591 530158  kindercafe-valentin@t-online.de

www.kindercafe-valentin.de

Park zwierząt i kultury w Bischofswerda

Park zwierząt i kultury w Bischofswerda jest małym, stworzonym z sercem parkiem z pięknym i starym drzewostanem i wieloma miejscami do odpoczynku. Goście mogą odkryć w parku około 200 różnych zwierząt z 60-ciu gatunków i zapoznać się z nimi „wszelkimi zmysłami“. Zwierzęta przedstawiane są w trzech zakresach tematycznych: niedźwiedzie – ich biotop i mieszkańcy, tutejsze zagrożone gatunki oraz zwierzęta domowe i hodowlane.

W tej placówce jest wiele do odkrycia. Oprócz wielu możliwości poinformowania się na temat poszczególnych zwierząt, odwiedzający znajdą także punkt rowerowy, mini zagrodę, gdzie można dotykać i głaskać zwierzęta, zjeżdżalnię dla malutkich dzieci, dotykowe skrzynki oraz ścieżkę zmysłową do chodzenia na boso. Z kawiarni niedźwiedziej można poobserwować szopy pracze, kaczki i osły. Scena wydarzeń z podziemnym labiryntem jest lubiana nie tylko przez dzieci.

Tier-und Kulturpark Bischofswerda

Sinzstraße  3, 01877 , Bischofswerda

+49 3594 703467 , tierpark@bischofswerda.de

www.tierpark.bischofswerda.de

Park linowy przy zalewie Budziszyńskim

Park linowy przy zalewie Budziszyńskim jest przeżyciem wysokościowym oraz związanym z naturą dla osób we wszystkich przedziałach wiekowych. Wspinanie, ślizganie, zwisanie, skakanie – to wszystko jest tam możliwe na wysokości 3 do 11 metrów. W jednym z najwiekszych sztucznych obiektów wspinaczkowych w Saksonii można nareszcie dać upust swojej potrzebie ruchu, czyli poprostu się wyżyć. Podczas 60 ćwiczeń z różnorodnymi stopniami trudności i wysokościami, dzieci i dorośli mogą sprawdzić swoje predyspozycje psychofizyczne na wysokości oraz swoją zręczność. Główną atrakcją jest parkur z poślizgiem linowym o długości ponad 230 metrów. Park nadaje się także do organizacji wypadów formowych oraz dziecięcych urodzin. Bar dopełnia jeszcze ofertę parku do doskonałości.

Hochseilgarten am Stausee

Strand- promenade 8, 02625 , Bautzen

+49 163 1842198 , info@geo-trail.eu

www.geo-trail.eu

Scena leśna oraz  obserwatorium astronomiczne w Sohland

Słońce, księżyc i gwiazdy – blisko nieba można znaleźć się w Sohland a.d. Spree. Podczas kiedy w miejscowości Taubenheim świetnie chodzi się po ścieżce zegara słonecznego, obserwatorium astronomiczne w Sohland umożliwia swoim gośiom dzięki interesującym technicznym teleleskopom wzgląd w kosmos i uczy ich zadziwiania. Na scenie leśnej, niedaleko jednego z najbardziej lubianych celów wycieczkowych, a mianowicie zaporze z możliwością wynajmu rowerów wodnych, z wieloma knajpami i dużym placem zabaw, wystawiane są w czasie między czerwcem a sierpniem sztuki teatralne. Komedie oraz spektakle dla dzieci męczą mięśnie śmiechowe i cieszą serca.

Waldbühne und Sternwarte Sohland

Bahnhofstraße 26, 02689 , Sohland a. d. Spree
+49 35936 39821 , touristinfo@sohland.de

www.sohland.de

Wycieczki po Budziszyńskim starym mieście z przewodnikami miejskimi

Jest wiele miast – jednak rzadko uchowane zostało serce miasta przez wiele setek lat, tak jak w tysiącletnim Bautzen. Odwiedzający powinni dać się namówić na poznanie centrum Górnych Łużyc. Do tego bardzo serdecznie zapraszają miejscy przewodnicy. Podczas wycieczek po mieście opowiadają wiele o historii i aktualnych informacjach odnośnie Budziszyna, prowadzą turystów do gotyckich kościołów, pozostałości po murach miejskich z masywnymi wieżami i basztami, do zamku miejskiego oraz wielu, wielu inych wpaniałych, barokowych budowli. Oczywiśie odiwedzający dowiedzą się także coś o życiu niemieckich i serbskich mieszkańców Bautzen, które uznawane jest za kulturalne oraz administracyjne centrum mniejszości Serbów. Oprócz ogólnych oprowadzań po mieście oferowane są także wycieczki tematyczne, jak np. „Budziszyńskie poglądy starego miasta“, „Pod brukiem Budziszyna“, „Budziszyn – miasto wież“ i wiele wiele innych. Zainteresowani mogą odkrywać tajemnice miasta z różnymi postaciami, jak np.z handlarką sukien Tedą, gawędziarką Elisią, Johanną von Burglehn, miejskim pisarzem Casparem Peukerem czy też stróżem nocnym.

Führungen durch Bautzens Altstadt mit den Stadtverführern

Fleischmarkt 9, 02625 , Bautzen

+49 3591 5282898 kontakt@bautzen-stadt.de

www.stadtverfuehrer-bautzen.de

Termy-Körse w  Kirschau

Przyjazne dla rodzin zdrowotne kąpielisko w górzystym kraju Łużyc Górnych dysponuje oprócz największym basenem solankowym we wschodniej Saksonii, także korytarzami solankowymi. Dzięki temu z leczniczego działania soli można korzystać zarówno w wodzie, jak także z powietrza. Basen przyciąga chętnych swoimi jacuzzi, kanałem z prądem wodnym, minizjeżdżalnią i wieloma innymi relaksująymi atrakcjami. Dla głodnych słońca gotowe do użytku przygotowane są dwa solaria. Ogromna część z saunami i ogrodem oferuje wiele różnych saun, łaźni i jacuzzi. Baseny z zimną wodą oraz komory ze śniegiem zapewniają po odbytej saunie potrzebne ochłodzenie.

Körse-Therme Kirschau, Badweg  3

02681 , Schirgiswalde-Kirschau

+49 3592 515830 ,info@koerse-therme.de

www.koerse-therme.de

Oaza wypoczynkowa i zamek Jakubz w miejscowości Mortka

W małej miejscowości Mortka, pośród łużyckiego krajobrazu wrzosowisk i stawów, można odwiedzić i obejrzeć zaprojektowany, opracowany i wybudowany w XXI. wieku średniowieczny zamek. Ale nie tylko to! Tutaj można nawet świętować i przenocować.

Zamek Jakubz jest novum w Europie. Nadzwyczajne wyposażenie i romantyczna atmosfera tego imponującego kompleksu zamkowego perfekcyjnie wplatają się w malowniczy krajobraz.

W każdą niedzielę i święto między 14:30 a 16:00 oraz przy zamówieniach grupowych z grupą powyżej 10-ciu osób dla odwiedzających zamku organizowane są różnorodne wydarzenia, które upiększają wizytę w zamku.

Freizeitoase und Jakubzburg Mortka

Koblenzer Straße 19a, 02999

Lohsa OT Mortka

www.jakubzburg.de

Pałac muzeum  Klippenstein

W Radeberg wita swoich odwiedzających byłe średniowieczne >>Castrum Radeberch<< oraz renesansowy pałac myśliwski saksońskich regentów – dzisiaj znany jako muzeum pałacowe i miejskie z różnorodnymi wyjątkowymi wystawami oraz imprezami.

Niedaleko browaru eksportowanego Radeberger – jedynego nadwornego dostawcy saksońkich króli – kopleks rozpromienia się od roku 2012 nowu z byłym połyskiem. Pałac objęty ochroną zabytków mieści w sobie od grudnia 1953. roku „Muzeum krajoznawcze Radeberg“ oraz od kwietnia 2015. roku „stałą wystawę historii przemysłu w Radeberg“. Pałac to jedna z najważniejszych spuścizn architektonicznych po panującym wtedy księciu elektorze Moritzu von Sachsen, najbardziej znanym konserwatywnym władcy.

Museum Schloss Klippenstein,

Schloßstraße  6, 01454 , Radeberg

+49 3528 44 26 00 , kontakt@schloss-klippenstein.de

www.schloss-klippenstein.de

Muzeum Łużyc zachodnich w Kamenz / Elementarium

Dotykanie, próbowanie i branie w czymś udziału to dewiza elementarium. Dla dzieci, rodzin i specjalistów to właśnie tutaj rozpoczyna się przygoda z wiedzą! Podróżowanie w czasie – na symulatorze trzsienia ziemi, w geologicznym sklepie budowalanym, przy zagadkowych wykopaliskach czy też fascynujących nietuźinkowych wystawach – poprzez 4,5 miliarda lat! Zoologia, geologia, botanika, archeologia i historia kultury jedynego krajobrazu kulturowego – to właśnie to, co można tutaj odkryć. Kawiarnia muzealna zaprasza na przerwę, a sklepik muzealny można odwiedzić bez zapłaty za wstęp do muzeum.  Biblioteka muzealna zachodnich Łużyc w Kamenz jako biblioteka specjalistyczna została stworzona z  myślą nie tylko o współpracownikach, ale również z myślą głównie o ogóle. Zapewniona jest życzliwość dla rodzin, brak barrier, dopasowanie wiekowe oraz fascynacja.

Museum der Westlausitz Kamenz / Elementarium

Pulsnitzer Straße 16, 01917  Kamenz

+49 3578 788310 , elementarium@museum-westlausitz.de

www.museum-westlausitz.de

Klasztor St. Marienstern w  Panschwitz-Kuckau

Klasztor Sankt Marienstern jest opactwem cysterskim (Zisterzienserinnen-Abtei). Dla chrześcijan katolików z okolic klasztor St. Marienstern zawsze był bardzo ważne centrum kulturowo-religijnym. Opactwo należy do niewielu klasztorów, które od swojego założenia w roku 1248, istnieją aż do dzisiaj bez przerwy. Klasztor dysponuje wyjątkowym klasztornym wyposażeniem. Niektóre części klasztoru są publicznie dostępne – kościół klasztorny, ogród klasztorny, muzeum klasztorne (skarbiec), restauracja klasztorna oraz sklepik klasztorny. Klasztor ten jest punktem postojowym na trójnarodowym szlaku turystycznym Via Sacra, który zaprasza do wypraw bez granic poprzez setki lat oraz do zadumy, a przez ponad 550 km prowadzi po religijnych miejscach i skarbach sztuki rankingu europejskiego w Łużycach, północnej Bohemii (północnych Czech) oraz Dolnym Śląsku.

Sklep i muzeum musztardy w Bautzen

Budziszyńska musztarda, wyrób firmy Develey Senf & Feinkost GmbH, zaliczana jest do najbardziej znanych produktów wschodnich Niemiec. W budziszyńskim sklepie manufaktury i muzeum musztardy można zanurzyć się w świecie jedynego w swoim rodzaju smaku oraz poznać niezwykłą różnorodność produkcji. Musztarda jest bardzo chętnie kupowaną i wręczaną pamiątką ze smakiem z Bautzen (Budziszyna). Przy przechadzce po muzeum musztardy odwiedzający dowiadują się wszystkiego co trzeba wiedzieć o musztardzie – poczynając od uprawy gorczycy aż do produkcji i użytku. Historia znanej na całym świecie musztardy budziszyńskiej przedstawiona jest w kilku witrynach. Oryginalny młyn do musztardy (gorczycy) z zeszłego wieku o wadze 1.3000 kg jest jednym z wielu atrap tego tak troskliwie wyposażonego muzeum. Książki kucharskie oraz menażki z przeszłości uzupełniają do tego obraz muzeum

Senfladen und-museum Bautzen , Fleischmarkt 1,02625 Bautzen

+493591597118 , info@bautzner-senfladen.de

www.senf-stube.de

Młyn bijakowy (Hammermühle) Heinke & Sohn w Bautzen

Młyn bijakowy w Bautzen jest zabytkiem technicznym. Tutaj, według tradycyjnych przepisów produkowane są ręcznie musztardy, oleje oraz gliny stemplowane. Odwiedzający mogą poznać i obejrzeć młyn bijakowy w Bautzen oraz jego zabytkową technikę, która pokazuje jak z najlepszych składników według tradycyjnego i starodawnego procesu zimnego tłoczenia przy użyciu kamieni granitowych stworzyć smakowitą musztardę Heinkesa oraz popróbować produkowanych tam świeżo wyciśniętych olei roślinnych. Możliwa jest tu nawet produkcja własnego gatunku musztardy z naturalnych składników poprzez mielenie za pomocą kamieni. Wycieczki dla wszystkich grup wiekowych zaznajomią uczestników z bieżącymi technikami wytwarzania musztardy. Proponowane są wycieczki z przeżyciami dla wszystkich klas wiekowych z bierzącymi technikami.

Heinke & Sohn Hammermühle Bautzen e.K. , Seidauer Straße 2, 02625  Bautzen,

+493591301011 ,  kontakt@muehle.com,

www.hammer-muehle.com

Basen Massenei w  Großröhrsdorf

Jako rozrywkowa pływalnia szczególnego rodzaju do sportu, zabawy i odpoczynku, poleca się basen Massenei w Großröhrsdorf – członek „Freizeitknüller der Oberlausitz“ (= hitów rozrywkowych Górnych Łużyc). Położony w przepięknym lesie w regionie Massenei pośród zdrowej natury. Odwiedzających przyciągają 60.000 m² łąki do leżakowania i opalania, place zabaw i boiska, dwie zjeżdżalnie o długości ponad 60 m, które zapraszają zarówno do odpoczynku jak i zabawy. Kanał z rwącą rzeką, wodospad, deszczowy grzyb, kwiat wodny oraz szeroka ślizgawka zapewniają wystarczające urozmaicenia w chłodnej i mokrej wodzie. Basen nadaje się tak samo dla sportowców, jak także dla osób nieumiejących pływać. A najmniejsi mogą poćwiczyć już pierwsze próby pływania w osobnym baseniku. Wszystkie systemy sanitarne są zrobione bez barierek. Ofertę basenu zaokrąglają dwie restauracje basenowe z tarasami, pomieszczenia sanitarne oraz wystarczająca ilość darmowych parkingów…

Massenei-Bad Großröhrsdorf, Stolpener Straße 100, 01900 Großröhrsdorf

+4935952 32925/26, info@grossroehrsdorf.de

www.massenei-bad.de

Warsztat garncarski Lehmann i stodoła ceramiczna w  Neukirch

W założonym w roku 1834 warsztacie garncarskim wyrabiana jest typowa tradycyjna ceramika łużycka w stylu budziszyńskim. Poza tym, na własnoręcznie i z sercem wyrobionych garnkach, za pomocą gąbki nanoszony jest ornament. Ogromny asortyment zawiera ceramikę użytkową do użytku w kuchni i przy kuchence, jak także prezenty, zastawy stołowe, artykuły świąteczne oraz dekoracje do domu i ogrodu. W stodole ceramicznej, oprócz największego garnka w Niemczech, oferowane są również ceramiki garncarskie, także z innych części Niemiec, oraz inne pomysły na prezenty.W kawiarni „Stodoły ceramicznej“, która bardziej przypomina „knajpę garncarską“, czekają na odwiedzających nie tylko kawa i ciasto, ale również typowe regionalne dania, serwowane na łużyckiej ceramice – na obiad i kolację. Co roku podczas pierwszego weekendu października odbywa się tutaj duży festyn garncarski, na którym garncarze z całych Niemiec oferują swoje wyroby.

Töpferei Lehmann und Keramikscheune Neukirch , Dammweg 26, 01904 Neukirch

+49359513690, info@toepferei-lehmann.de

www.toepferei-lehmann.de

Park domów przysłupowych oraz kościół wiejski w Cunewalde

Park domów przysłupowych w środku Cunewalde przedstawia bogaty w informacje wybudowany model wsi oraz ukazuje 19 typowych dla regionu Bautzen (Budziszyn) budowli. W skali 1: 15 domy przysłupowe zostały idealnie skopiowane od oryginałów. Park jest otwarty od Świąt Wielkanocy aż do października. Powyżej małego parku wznosi się majestatycznie największy w Niemczech ewangelicki kościół wiejski – imponująca budowla barokowa z roku 1793 z 2632-oma miejscami na trzech emporach. Kościół znajduje się przy szlaku turystycznym „Via Sacra“.

Umgebindehauspark und Dorfkirche Cunewalde (TI), Hauptstraße 97, 02733 Cunewalde

+493587780888 , touristinfo@cunewalde.de

www.cunewalde.de

Ścieżka Pumphuta w Wilthen

Wokół miasteczka Wilthen wije się ścieżka „Pumphuta“. Cały dzień lub przez 17 km może wędrować tutaj cała rodzina śladami legendarnego czarnoksiężnika Łużyc. Drewniany pomnik przed ratuszem jest punktem startowym i wskazuje dużym i małym podróżnikom drogę przez jeden z najpiękniejszych zakątków kraju górzystego Łużyc. Aby nie było za nudno, muszą zostać przeszukane osiem punktów pieczęciowych, i przy każdym z tych punktów można dowiedzieć się czegoś nowego o Pumphucie lub doświadczyć jakiegoś nowego przeżycia. Szlak prowadzi w górę i w dół po kraju górzystym i oferuje oprócz atrakcji Pumphuta także niejeden punkt widokowy, przy którym opłaca się zrobić krótką przerwę – jak na przykład na górze Mönchswald lub przy kancelarii diabła (Teufelskanzlei). W zasięgu wzroku są najwyższe góry regionu razem z Lausche i Jeschken. W przypadku kiedy nogi byłyby już zmęczone, przy widoku na górę Jeschken, można w tym miejscu skrócić trasę lub przerwać do następnego dnia, aby jeszcze udało się zapełnić zeszyt z pieczęciami. Ponieważ w przypadku, jeżeli uda się zebrać wszystkie osiem stempli, podróżnicy mogą cieszyć się z niespodzianki Pumphuta.

Pumphutsteig Wilthen (TI), Bahnhof-straße 8, 02681 Wilthen

493592385416 , info@oberlausitzer-bergland.de

www.oberlausitzer-bergland.de

Kościół klasztorny św. Anny w Kamenz

Kościół klasztorny św. Anny był kościołem konwentu Franciszkanów w Kamenz. Po rozwiązaniu klasztoru wykorzystywano ich do ewangelickich mszy świętych dla łużyckich mieszkańców. Od sierpnia 2011 miejsce to służy nie tylko celom kościelnym, koncertom i imprezom, ale także pod nazwą kościoła klasztornego i muzeum sakralnego św. Anny do prezentacji sakralnych dzieł sztuki z kościołów w Kamenz. Wraz z późnogotyckimi ołtarzami skrzydłowymi kościołów św. Anny jak także św. Marie i św. Justa, Kamenz stwarza wraz z niedaleko położonym klasztorem St. Marienstern podwójny punkt postojowy na trasie Via Sacra.

Klosterkirche St.Annen Kamenz mit Schnitz-Altären , Schulplatz 5, 01917 Kamenz,

+493578379205, kamenzinformation@kamenz.de

www.kamenz.de

Muzeum piernika w  Pulsnitz

Mieszkańcy Pulnitz posiadają od roku 1558 przywilej, pozwalający na wypiek piernika. Powstała w skutku tego tradycja rękodzieła przetrwała aż do dzisiaj i jest przez to jedyną w swoim rodzaju w całych Niemczech. Także kuchnie piernikowe i Lebkuchen GmbH (Firma Piernik GmbH) produkują przez cały rok pierniki w Pulsnitz i nadają swojemu miastu przydomek jako „Miasto Piernika“ („Pfefferkuchenstadt“). Ten tradycyjny wyrób ciasta piernikowego można przeżyć w muzeum piernika w Pulnitz oraz dowiedzieć się dużo o historii piernika i jego produkcji. Jedno spojrzenie na pokazowy warsztat daje możliwość domyślenia się, jak wyglądał zakład wyrobu pierników około roku 1900. W piekarni odwiedzający mogą piec pierniki, udekorować je, czy też nawet popróbować. Ciasto na piernika jest udostępniane przez zakład wyrobu piernika z Pulsnitz. Stała wystawa informuje o historii tradycji wyrobu. Poprzez wcześniejsze zgłoszenie, grupy od sześciu osób mogą osobiście upiec i popróbować pierniki.

.Pfefferkuchenmuseum Pulsnitz (TI) , Am Markt 1 , 01896  Pulsnitz

+493595544846 , Info@kultur-tourismus-pulsnitz.de

www.kultur-tourismus-pulsnitz.de